11°C bezchmurnie

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka”, azyl dla chorych dzikich zwierząt.

Zwierzęta, Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka” chorych dzikich zwierząt - zdjęcie, fotografia

Od półtora roku w kompleksie leśnym Las Sobieskiego w Marysinie Wawerskim działa nowoczesny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka”. Pełni rolę leśniczówki, kliniki zwierząt leśnych oraz siedziby Lasów Miejskich-Warszawa. Leczone w Ośrodku zwierzęta mają szansę na poprawę zdrowia, a tym samym na powrót do swych naturalnych środowisk. Od początku istnienia ośrodka przyjęto w nim 4243 zwierzęta, ponad 60% wróciło do naturalnych warunków, reszta trafiła do azylów, które posiadają odpowiednie warunki oraz działają na podstawie stosownych zezwoleń.

Celem Ośrodka jest niesienie pomocy wszystkim chorym, rannym, osieroconym lub wymagającym tymczasowej opieki w zakresie leczenia i rehabilitacji dzikim zwierzętom, a także przystosowania ich do samodzielnego życia. Ssaki, które trafiają do Ośrodka zostały poszkodowane m.in. za sprawą kolizji drogowych, kontaktów z wolno puszczonymi lub zdziczałymi psami czy też ludźmi, którzy zabierają znalezione młode zwierzęta do domów. Zasadą działania Ośrodka jest ograniczenie do minimum kontaktu człowieka z rehabilitowaną zwierzyną. Celem takiego postępowania jest, z jednej strony zmniejszeniu stresu u zwierząt, z drugiej uniknięcie przyzwyczajenia do człowieka, by nie uniemożliwiać zwierzęciu powrotu do jego naturalnych warunków.

Pracownicy Ośrodka apelują, by w razie znalezienia osieroconego młodego nie zbliżać się,  nie dotykać go i pod żadnym pozorem nie  zabierać do domu. W ten sposób można mu wyrządzić większą krzywdę, bo zwierzę, mimo udzielonej profesjonalnej pomocy ma potem problem z powrotem do natury. Należy się raczej zwrócić do pracowników terenowych d/s łowiectwa (tel. 600-020-746, 600-020-747) lub ekopatrolu straży miejskiej (tel. 986).

 

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka”, azyl dla chorych dzikich zwierząt. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się