26°C bezchmurnie

Trwa budowa zespołu przedszkolno-żłobkowego. Koniec prac już w kwietniu?

Inwestycje, budowa zespołu przedszkolno żłobkowego Koniec kwietniu - zdjęcie, fotografia

Trzypiętrowy budynek u zbiegu ulicy Skalnicowej i Traktu Lubelskiego zaprojektowano dla 250 dzieci – sześć sal będzie przeznaczonych na żłobek i cztery sale dla przedszkola. W południowej części obiektu znajdą się cztery place zabaw dostosowane do dzieci w różnym wieku. Obiekt będzie energooszczędny dzięki zastosowaniu szeregu istotnych rozwiązań takich, jak odpowiedni kształt budynku, zwartość i prostota brył, orientacja głównych przeszkleń na południe, wysoka izolacyjność cieplna budynku, wysokosprawny układ wentylacji z odzyskiem ciepła, a także energooszczędne oświetlenie typu LED. Koszt inwestycji to 8,7 mln zł.

Coraz więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach
W stolicy systematycznie przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Dzieje się tak dzięki budowie i modernizacji przedszkoli i żłobków, wykupie miejsc w niepublicznych żłobkach oraz zatrudnianiu opiekunów dziennych.

Co roku na utrzymanie publicznych i niepublicznych przedszkoli Warszawa przeznacza około 700 mln zł. Od września działa 5 nowych przedszkoli: przy ul. Kunieckiej (Targówek), przy ul. Skarbka z Gór (Białołęka), ul. Wojciechowskiego (Ursus) będące filią już istniejącego, przy ul. Hlonda (Wilanów), ul. Rydygiera (Żoliborz). W trakcie roku szkolnego 2017/2018 do użytku zostaną oddane 3 placówki na Białołęce (przy ul. Ceramicznej, ul. Głębockiej i ul. Myśliborskiej). Dzięki inwestycjom i zmianom organizacyjnym w tym roku szkolnym, od września w Warszawie jest o 5000 miejsc więcej w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach. Do 2020 roku miasto wybuduje kolejne 24 przedszkola i 14 szkół. W przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach w roku szkolnym 2017/2018 z opieki korzysta 56,7 tys. dzieci, w tym 14 tys. trzylatków.

Od jesieni w żłobkach będziemy zapewniać 7139 miejsc dla najmłodszych: miasto będzie dysponowało 6688 miejscami w żłobkach miejskich, do tego dochodzą miejsca wykupione w żłobkach niepublicznych i u opiekunów dziennych. Zlecamy organizację opieki w formie żłobka w 13 niepublicznych placówkach na 316 miejsc. Dodatkowo zatrudniamy 27 dziennych opiekunów, którzy sprawują opiekę nad 135 dziećmi. Jeszcze w tym roku powinna zakończyć się budowa żłobka na Pradze-Południe dla 150 dzieci. Trwają zapisy do nowych 4 placówek na Białołęce i do miniżłobka w Wesołej. Do końca 2018 roku przybędzie jeszcze blisko 2 tys. miejsc w 10 żłobkach, m.in.: dzięki budowie żłobków na Bemowie, Bielanach, Woli, Ursynowie, Ursusie, Wawrze, Targówku, Mokotowie i Żoliborzu.

Warszawski bon żłobkowy
Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi, zachęta do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia tutaj podatków.
Warszawski bon żłobkowy jest także zachętą do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia podatków w stolicy. Aby otrzymać bon, trzeba zrezygnować z miejsca w żłobku lub z oczekiwania na to miejsce. Warszawski bon żłobkowy wynosi 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia go wychowaniem przedszkolnym, nie później niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. To finansowe wsparcie mogą otrzymać rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie, nie są na urlopie wychowawczym, spełniają kryterium dochodowe 1922 zł netto na jednego członka rodziny, zrezygnują z oczekiwania na miejsce w publicznym żłobku lub z takiego miejsca oraz którzy mają zawartą umowę na świadczenie usług opiekuńczych z placówką niepubliczną. Szacujemy, że w tym roku z tego świadczenia może skorzystać ponad cztery tysiące rodzin. To oznacza wydatek 21 mln zł rocznie z budżetu miasta.

Rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski od 1 października w formie papierowej lub elektronicznie. Jeśli wniosek zostanie złożony do 31 października, świadczenie będzie wypłacone także za wrzesień. Zasady, terminy i informacja o wymaganych dokumentach są dostępne w regulaminie, który znajduje się tutaj.

 

 

 

 

 

źródło: UM

Trwa budowa zespołu przedszkolno-żłobkowego. Koniec prac już w kwietniu? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się